Az írás egy különleges művészet és mesterség, ami sokak számára az önkifejezés egyik legfontosabb eszköze. Sokféle formája, szintje van, egy része nem alkalmas arra, hogy másokkal megosszuk, míg egy másik része éppen ezért készül. Mind a kezdő, mind a haladó írók számára van azonban egy közös cél magában az írási folyamatban, akkor is, ha hobbiról beszélünk, ha a saját történetünket írjuk le vagy ha fantasztikus világokban kalandozunk kedvünkre, és ez a folyamatos fejlődés és tanulás. Ha hobbi írást végzünk, akkor magunkat tanuljuk és nem kell hozzá közönség. De ha profi írókká válnánk, az írás művészeivé – és ez akkor is igaz, ha csak szórakoztatni akarsz-, mindjárt nagyobbra nyílik az igény, hogy másokkal kapcsolódjunk és ezt minőségi módon, felkészült íróként tegyük.
Az írás egyik lényege valójában az önmegismerés, elengedés, nem véletlenül komoly gyógyító eszköz is, hiszen, ha leírunk dolgokat, azokat sokkal könnyebb aztán elengedni. Másik kérdés, hogy mennyire jutunk el művészi megvalósításhoz, hiszen ezek a szövegek már a kiadók számára és az olvasók számára még inkább érdeklődésre tarthatnak számot. De miért is érdemes írást tanulni, főként akkor, ha ez utóbbi a célunk? És miért van szükségük mind a kezdőknek, mind a haladóknak arra, hogy folyamatosan képezzék magukat? Erre a rengeteg és sokrétű válaszom, önálló érveim közül ma elhoztam néhányat. Nézzük meg részletesebben, hogy milyen nyilvánvaló előnyökkel járhat az írástanulás minden szinten, akkor is, ha eddig nem tudtad, hogy ezt szeretnéd.
Kezdőknek: Az alapok megszilárdítása
Ha most kezded az írói utat, sok mindent megtanulhatsz, ami segít gyorsabban fejlődni és hatékonyabban írni. A kezdő írók szárnyalnak kedvükre vagy vért izzadnak, próbálgatják a szárnyaikat, fogalmuk sincs még igazából mit csinálnak, de erre lehet, hogy évekbe telik rájönni és megérteni, hogy ez amúgy nem baj. De ahogy a gyerek sem kérdezgeti, hogy “anya jól léptem-e” vagy “nézd, mit tudok”, úgy az első írásaink még nem azt szolgálják, hogy másoktól visszajelzések után sóvárogjunk. A világ tele van némasággal. Az első írásaink célja a belső bizonyosságaink megszerzése, hogy tetszik, szeretjük, képesek vagyunk befejezni egy novellát például, időt szánni erre az egészre, önállóak vagyunk és igen, hozunk írói döntéseket, ha jó, akkor oké, ha nem jó, akkor meg viseljük a következményeit. Ez néha nem könnyű, de ha ezzel megvagy és döntöttél, hogy tényleg akarod ezt az íróság nevű bolygót, akkor már kezdő szinten is belevághatsz a tudatos tanulásba. Az alábbi három okot érdemes szem előtt tartani, amikor az írás tanulásáról beszélünk.
1.- Idő – Gyorsabb haladás:
Az idő a legértékesebb valutánk, különösen a mai rohanó világban nehéz jól beosztani, egyszerűen eljutottunk oda, hogy ma már “nem tudunk unatkozni”, mint régen. Ha kezdőként belevágsz az írásba, hamar rájössz, hogy a saját hibáidból való tanulás hosszú és néha frusztráló folyamat lehet. Az írástanulás segít lerövidíteni ezt az időt, kezelni a kellemetlen felismeréseket, hiszen egy mentor, egy kurzus vagy egy jó írói közösség, mi több egy béta révén gyorsabban felismerheted és javíthatod a hibákat. Ez ad majd visszajelzést, amire alapozhatsz.
Ahelyett, hogy évekig kalandoznál az írás világában céltalanul vagy sodródva benne, anélkül, hogy konkrét eredményeket érnél el, az irányított és tudatos tanulás lehetővé teszi, hogy fókuszáltabban és hatékonyabban haladj előre. Eleinte kényelmetlennek tűnhet, mert nem úgy leszel szabad, ahogy gondoltad, egy szakma megtanulása ezzel jár. És az írás egy szakma, amit nem lehet elsajátítani önkényes lézengéssel meg azzal, hogy csak azt csinálok, amit akarok. Vannak benne kemény meccsek, de érdemes ezeket megküzdeni. Ha tudatosan tanulsz, hatékonyabban átesel ezeken is. Így több időd marad arra, hogy az ötleteidet valóra váltsd, és a legjobbat hozd ki az írásaidból. Eközben pedig megértheted, hogy még tudatos tanulással sem leszel meg öt perc alatt a kész íróságoddal.
2.- Valódi tudás megszerzése – A tévedések elkerülése:
Sokan elkövetik azt a hibát, hogy kezdő íróként ragaszkodnak bizonyos berögződött tévhitekhez. Lehet, hogy ezek a tévhitek valamilyen régi beidegződésből vagy téves információkból származnak, amelyeket az évek során felvettek és nem nőttek ki. Kicsit olyan ez, mint a gyerekkori kacatok, amiket megtartunk, bár már nincs funkciójuk, nekünk fontosak. Minél több ilyen kacatot viszünk magunkkal, annál nehezebb a pakkunk, amivel a hegyet másszuk és néha útban vannak. Egy óriás plüss macival a hátunkon nem praktikus a sziklamászás.
Az írástanulás segít abban, hogy ezeket a helyén kezeld, és ezekre a hibákra fényt deríts, és helyes útra térj, ami könnyebbé teszi az utadat. Az írói karriered szabotálása helyett olyan technikákat és módszereket tanulhatsz meg, amelyek valóban működnek és segítenek a fejlődésben. Ne feledd: a sikeres írók azok, akik hajlandóak tanulni és fejlődni, ennek pedig alapfeltétele egyes dolgok elengedése és mások magadhoz vétele, ami szolgálja a céljaidat!
3.- Siker és önbizalom építése:
Az önbizalom és a siker nem egyik napról a másikra alakul ki, és nem is egy csodának köszönhetően, amely bejuttat egy kiadóhoz minimális energiabefektetéssel. Nem is döntés kérdése, hanem a tapasztalaté. Az írói önbizalom akkor alakul ki, amikor a tanulásba és a gyakorlásba fektetett munka meghozza a gyümölcsét. Minél többet tanulsz, annál jobban érzed magad az írói bőrödben, és annál magabiztosabban léphetsz előre. Ez a magabiztosság felépül, tudásból, megugrott lécekből, kicsi sikerekből, a következő lépésed ismeretéből és így tovább, de nem döntésből és nem egy látszatból. A siker nem egy egyszeri esemény, hanem egy megbecsült, tudatos folyamattal támogatott építkezés eredménye. Kezdőként az alapok megszilárdításával teremted meg a jövőbeli sikerek alapjait.
Haladóknak: A tudás folyamatos frissítése
Ha már haladó író vagy, valószínűleg van némi tapasztalatod, talán már publikáltál is néhány munkádat és nem tudod, hogy még miért nem vagy készen, miért nem látnak, miért nem ismernek el, miért nem jutsz előre. Az érzéseid jogosak, hiszen évek óta dolgozol magadon, de ez mégsem jelenti azt, hogy nincs mit tanulni. Sok haladó írót látok, akik állnak és meg vannak győződve róla, hogy megfejlődték, amit kell. És már nem akarnak ennél többet beletenni vagy nem tudják, mit lehetne még. És megrekednek. Az írói létezés azonban nem olyasmi, amit befejezünk, ez egy életforma, folyamatos fejlődéssel és nagy részben önreflexióval.
Tapasztalataim szerint gyakran azért nem akarnak tanulni a haladó írók, mert késznek nyilvánítják magukat, de ez nem írói döntés, erre kívülről jön majd bizonyosság, amikor bejutsz egy hagyományos kiadóba. Nem szabad erőltetni, mert az szenvedést okoz. Mások azért nem akarnak tanulni, mert elfáradtak vagy megtalálták, amit kerestek, megint mások azt gondolják, hogy ki kell taposniuk magukból a zsenit, de ha ez a zseni alapvető fogalmakkal, kiadói folyamatokkal és írástechnikai alapismeretekkel nincs tisztában, nem megy még alapszinten sem a mondattan és sok más egyéb írói fogás, a kreatív erőket elfojtja a nagy mellény, nem találkozik sem visszajelzésekkel sem más írókkal, a saját tudatos ismereteivel sincs magabiztosan tisztában, a tévedéseivel meg nagyon is, akkor ezt a zsenit nincs mivel kibontani. Nem azért, mert nincs ott, erre senki nem mondhat igent vagy nemet, hanem azért, mert éretlen az író. Amíg nem ismeri meg az eszközöket, addig a legtehetségesebb asztalos sem fog jó és esztétikus asztalt készíteni. Ilyen a művészet, a legcukibb kislány sem lesz balerina attól, hogy beöltözik annak, de nem tanulja meg a balett alapjait. Ha igen, akkor van esélye rá, ha nem, akkor az sincs. Ezért tanuld meg az írásszakma alapjait, utána szabadon kibonthatod a tehetségedet, bármit, amit szeretnél.
1.- Idő – Gyorsabb haladás a magasabb szinteken:
Még haladó íróként is az idő a legnagyobb kincsünk. Lehet, hogy már van néhány bevált módszered, ami működik és ez szuper, de attól, hogy van kalapácsunk, a világ összes dolga még nem válik szöggé. Az írás világában mindig vannak új technikák, stílusok és megközelítések az alapvető írástechnikai ismereteken felül is, egyszóval mindig lesz miről, és mit megtanulni. Bátran élvezd az új ismereteket és játssz! A tanulás nem ördögtől való, ez nem általános iskola egy tanárral, aki valami érdektelen cuccot lenyom a torkunkon, ráadásul a tudatos tanulás lehetővé teszi számodra, hogy ezeket gyorsan elsajátítsd, így még magasabb szintekre juthatsz anélkül, hogy évekig tartó próbálkozásra és tévedésre pazarlod a drága idődet. Az írástudás frissítése és bővítése gyorsabb fejlődést és hatékonyabb munkát eredményez.
2.- A tudás átvilágítása – Téves meggyőződések felismerése:
Haladóként könnyű abba a hibába esni, hogy megragadsz bizonyos módszerek és technikák mellett, amelyeket már régóta használsz, anélkül, hogy megkérdőjeleznéd azok hatékonyságát vagy a történettel való kompatibilitását. Az írás tanulása ebben a szakaszban segít átvilágítani a tudásodat, és kideríteni, hogy az valóban használható-e, vagy csak téves meggyőződés, amely már nem szolgálja a céljaidat. A tudatosság útjára lépve megvizsgálhatod, hogy milyen új eszközökkel és módszerekkel javíthatod az írásaid minőségét és hatékonyságát, hiszen azzal is, amit már tudsz, bőven van még min mélyítened és finomítanod.
3.- Siker és önbizalom fenntartása:
A sikeres írói karrier nem csak a kezdeti sikereken múlik, nem baj, ha már régóta írsz, de még nem sikerült a publikálás vagy inkább már fizettél érte, ez is a fejlődési folyamat része lehet, de nézz magadba, biztos, hogy ez az utad? Haladóként fontos, hogy folyamatosan fenntartsd az önbizalmadat, és ez csak úgy lehetséges, ha folyamatosan fejleszted magad és lépést tartasz a változó igényekkel, és úgy, ha nem pazarlod el magad. Az írás tanulása lehetővé teszi számodra, hogy megerősítsd a tudásodat, új perspektívákat szerezz, és biztosítsd a helyed az írói világban, de nem úgy, hogy berontassz, na megjöttem, ide nekem a nagy sikereket, mert megérdemlem. Minél több tudásra teszel szert, annál magabiztosabban léphetsz előre, és annál sikeresebb leszel, ha jól csinálod és kiérdemled, de kikövetelni nem lehet.
Az írástanulás előnyei kezdőknek és haladóknak is
Akár kezdő, akár haladó író vagy, az írástanulás sosem válik feleslegessé és örök elfoglaltságot jelent, az a legjobb, ha berendezkedsz rá. Nemcsak az a fontos ugyanis, amit leírsz, az is, amit nem. Nemcsak az a fontos, hogy összehordott szavak legyenek a papíron, hanem az is, hogy mit jelentenek, milyen gondolat van mögöttük, és hogyan hatnak egy külső szemlélő, olvasó személyre. Nemcsak az számít, hogy sikereket érj el, hanem az is, hogy élvezd az utadat, olyan hatást kelts, amit szeretnél. Fontos, hogy kiérdemeld azokat a sikereket, hogy azok valódiak legyenek és ne hamis tükröződések. Az is számít, mivel leszel sikeres, mit képviselsz, és mi van az asztalodon, amit odatettél és amire jogosan büszke lehetsz.
Kezdőként az alapok megszilárdítása segít abban, hogy stabil alapokat teremts a későbbi sikerekhez és építkezéshez. Haladóként a tudás frissítése, átvilágítása és bővítése lehetővé teszi számodra, hogy ismét fejlődj az írói karriered során. Mindkét esetben az írástanulás segít abban, hogy magabiztosabbá válj, és valódi sikereket érj el az írói pályádon.
Ne feledd: az írói karrier építése egy állandó tanulási folyamat és emiatt életforma. Minél többet tanulsz, annál jobban fejlődsz, és annál közelebb kerülsz ahhoz, hogy elérd az írói céljaidat! Nem vagy kíváncsi arra, vajon mi az, amit nem tudsz? Amiről nem tudod, hogy nem tudod? Bátorság! Sok sikert és eredményes írást kívánok!
Szeretettel:
Pandi