Önbizalomhiány, kétségek gyötörnek, hogy alkalmas vagy-e egyáltalán arra, hogy író legyél?
Nem tudod, hogyan csináld, hogyan fogj hozzá az egészhez? Nem is vagy biztos abban, hogy mik azok az értékek, amikre építheted az írói identitásodat?
Nem hiszed, hogy sikerülhet bejutni egy hagyományos kiadóba? Abban sem vagy biztos, hogy amin dolgozol, az jó irányba visz?
Ezek a kérdések és kétségek gyötrőek, mélyről jövő bizonytalanságot okoznak és hatalmas mumusként tudnak megjelenni előttünk, hogy megakadályozzanak az érdemi munka elvégzésében. Minél többet gondolkodsz rajtuk, annál inkább összeroncsolják a megvalósíthatóságba vethető hitedet. Ezért ma egy kicsit mesélek azokról a gyakorlati módszerekről, amikkel kievezhetsz ebből a mocsárból és sokkal nyugodtabban építheted az írói karrieredet, mert tudni fogod, merre evezz.
Mi az, ami választ adhat neked a gyakorlatban? Az írói önpozícionálás gyakorlata. Írói önpozícionálás: Mi ez? Valójában egy elméleti és gyakorlati elhelyezkedés a lehetőségek felmérésével.
Minden író már a kezdetek kezdetén tudja, hogy szüksége van valami egyedi esszenciára az íráshoz és keresik is ennek az eszközeit, de a tapasztalatlanság és a tudás hiánya miatt gyakran rosszul. Az út elején ugyanis még homályos háttérben van az egyediségünk jellege, és az írói önpozícionálás kérdései és folyamatai azok, amivel ezt a homályt a kezdetekkor el lehet oszlatni.
Ennek az is a célja, hogy tudd, mire építkezhetsz hosszútávon és mit tehetsz meg még ma a holnapodért. Maga a pozícionálás kérdésköre lesz, amire magadban kell megtalálnod a saját egyéni válaszaidat, én csak a kérdéseket tudom feltenni neked. Máshogy, mint mások! Talán ez az egész egyediség alapja, hogy próbálj belecsempészni valami újdonságot abba, amit csinálsz és amivel önazonos vagy.
Ha nagyon egyszerűen akarom megfogalmazni, akkor ez lesz a tényleges feladat, de valószínűleg máshogyan, mint ahogy eddig próbálkoztál. Van egy általános probléma, amiről a kezdő írók megfeledkeznek. Hozzátenni csak meglévő, ismert tudáshoz és irodalomhoz tudsz, általános megközelítésben nem, és ha nem ismered, mihez akarsz hozzátenni, és mit, akkor nem tudod, mit csinálsz. Ezért van szükség arra, hogy előzetesen átgondolj néhány dolgot, ami kétoldalú megközelítést igényel.
Figyelembe kell venned a külső körülményeket és lehetőségeket, és a te belső potenciáljaidat. Nem egy mostani tudást, hanem egy felépíthetőt. A kezdő írók csak az utóbbival szoktak foglalkozni, azzal akarnak dolgozni, amijük van és utána panaszkodnak, hogy nem boldogulnak. Te legyél megfontoltabb, rugalmasabb és körültekintőbb. Most ebben segítek neked.
Külső szemléletmód és írói mindset: Első lépésként a külső szemléletmódot nézzük meg, amihez szükséged van egy fontos információra ahhoz, hogy jól tudj benne gondolkodni. Ez egy szemléletváltó gondolat lesz, egy mód, ahogyan még nem néztél magadra és ez a mód a kiadók működésének megértésével kezdődik.
A könyvkiadókra ugyanis üzleti vállalkozásokként kell gondolnunk, hiszen azok. A hagyományos könyvkiadók üzleti értéke és profitja pedig az olvasói érdeklődésből származik. Ez az oka annak, hogy érdemes figyelni a könyvpiacot és elgondolkodni azon, hogy neked milyen olvasókból állhat majd a célközönséged. Ezzel tudsz majd kapcsolódni a könyvkiadás véráramába, ha ezeket az olvasókat és ezt a területet szemmel tartod. Ha ezzel nem foglalkozol, félremehet a projekted és az egész írói építkezésed.
Ha túl keveseknek írsz, nem lesz kinek eladni, ezért egy kiadó nem fog milliókat belefektetni a kéziratodba, mert nem térülne meg neki. Ha túl sokaknak írsz, túl általános és középszerű célzást végzel, ami szintén nem működik, mert mindenkinek nem lehet írni, szétcsúszik a tartalom és unalmas, közhelyes lesz, ezzel szintén nem tudsz üzletet kötni egy kiadóval, hogy eladd nekik, mert ez rombolná a kiadói brandjüket és ők holnap is akarnak az olvasóiknak jó könyveket ajánlani. Az pedig egyszerűen nem igaz, hogy a középszerű megfelel az olvasóknak, ne ítélkezz könnyen felettük.
Mi az a kapcsolódás, ami neked kell?
A második lépés a kiadói brand és a te elképzelésed a sajátodról. Melyik kiadónál tudod elképzelni magadat? És itt nem lesz elég a kínálatra és a könyvborítókra egy futó pillantást vetni.
Kapcsolódj be olvasóként és olvasd el a számodra releváns kiadványaikat, hogy képbe is kerülj. Ha ezt elutasítod, akkor nem kapcsolódsz a valósághoz és szabotálod az írói karrieredet. Egyszóval világítsd át a lehetőségeket ebből a két szempontból:
Egyfelől a könyvpiaci palettát tekintve, másfelől a szóba jöhető kiadók brandjét és értékeit, elvárásait tekintve. Ha ezeket körüljárod és te magad megtapasztalod, akkor lesznek jó és tényleges információid. Ha csak megkérdezel valakit, aki melletted áll és ugyanúgy küzd, mint te, akkor legfeljebb az ő tévedéseit fogod tudásként elkönyvelni. Ne legyél naiv, ő sem tud többet nálad.
Önmagad belehelyezése a könyvpiaci palettába különben is egy egyedi és belső írói folyamat. Ha nem léped meg, nem fogsz tudni lehetőségekről, nem fogod látni a valós folyamatokat és azt várod, hogy a világ a te álmodozásodhoz alkalmazkodjon. A tények azonban ott lesznek és nem szolgálnak ki álmokat, ha tényleg meg akarod valósítani az írói karrieredet, akkor muszáj lesz szembenézni velük.
Ezeket az álmokat a magánkiadók szolgálják ki, de náluk nem az olvasó az ügyfél és a profit forrása, hanem az író. Ezért ez egy teljesen más folyamat, teljesen másról is szól. Ha hagyományos könyvkiadásba készülsz, akkor a felkészülésben kell gondolkodnod.
Ebből is látszik, hogy a könyvkiadásnak az olvasókról kell szólnia, és nem árt, ha figyeled az igényeiket. Nem igaz az sem, hogy az olvasók nem olvasnak. Ha így lenne, a kiadók már nem adnának ki könyveket.
Ezek a téves pletykák csak felmentést kínálnak neked, hogy ne csináld az íróságot. Mert ha ezekben a fentiekben gondolkodsz és nem tudsz szabadulni ettől, akkor hibás az írói mindseted és felesleges írnod, mert sosem fogsz előrébb lépni innen és idővel megelégszel egy kényszeres magánkiadással vagy a semmivel. Ráadásul tévedések miatt kerülsz ebbe a csapdába.
Írói mindset: Ha megnézzük a legnagyobb írókat, akkor szerinted miért tudtak ekkorára nőni? Mai írókról beszélek, vannak egészen sikeresek és nagynak mondhatók. Azért, mert tucattörténetet árult, és csak olcsóbb volt, mint a konkurens írók? Nem.
Vagy mert beleölt milliókat az indulásnál és megvett magának egy státuszt? Nem. Vagy mert magánkiadást csinált és abból aztán minden bejött neki? Nem. Vagy mert közel tudott kerülni a szerkesztőkhöz és bennfentes lett? Nem. Egyáltalán nem!
De akkor mitől lesz jó egy kiadó számára és ezen túl az olvasók számára egy író?
Egyszerűen a minőségre, egyediségre törekedtek és ezt nem féltek kommunikálni és megmutatni. Figyeld meg őket, hogyan csinálják, olvass tőlük, tanulj tőlük, lásd, hogyan gondolkodnak.
Írói minőség: Ez a minőség nem más, minthogy élményt adtak az olvasóknak a történeteikkel. Ennek a minőségnek vannak könyves szakmai kritériumai, folyamatai már az alkotás első lépéseitől kezdve.
Alábecsülöd, ha azt hiszed, hogy ezt a mély, de egyébként gyönyörű folyamatot majd te jobban tudod anélkül, hogy tanultad és átláttad volna. Láthatod, hogy akik így gondolkodnak, azok mind fejjel mennek a falnak és csalódásokat csalódásokra halmoznak, nem beszélve a rossz kéziratok erőltetett kiadásáról. Mi az, amit tehetsz, hogy ne rontsd el az egészet és ne a csalódásokkal küszködj?
Türelemmel és fokozatos felkészüléssel tudod ezt felépíteni. Folyamatokban. Ha ezt elfogadod, lehiggadsz és türelmesebb leszel, tudsz koncentrálni az írói feladataidra és az építkezésedre belül, majd arra, hogy jól higgy magadban és meg is valósuljon. Ha azon pattogsz, hol jelenhetnél meg, mert ezt az egy mércét ismered, az valójában lelassít és tévútra visz.
Miért fontos a brand?
Az olvasók tudják, hogy a branddel rendelkező írók könyveit élmény olvasni, élmény ránézni a könyvre, élmény kicsomagolni, élmény kézbe fogni és élmény belemerülni. Ráadásul minden egyes olvasásélmény hozzátesz az író presztízséhez, elismertségéhez, jó pozíciójához, hogy a neve kiválóságot jelentsen a maga területén.
Ezt a kiválóságot nem lehet megvenni. Ez az, amiért íróként megdolgozunk, mert a kiérdemlés az, amivel elérhetjük és nem pusztán egy sima és drágán vett megjelenés. Számít a tartalom és a következmények. Arról nem is beszélve, hogy azok maradnak leginkább az olvasás miliőjében olvasóként, akiknek komoly igényei vannak a művekkel kapcsolatban és ehhez felnőni írói feladatunk.
Ezért Neked is ezt javaslom, hogy nézd meg, mivel tudsz nagyobb élményt adni, hogyan tudsz sokkal magasabb szintre fejlődni és kapcsolódni az olvasókkal, mivel leszel te több, mint amit a versenytársaid nyújtanak? (nem a kezdők, hanem a profik!) Vagyis mitől lehetsz te majd kiemelkedően jó, hogy egy hagyományos kiadóba felépülhess?
Ha képes vagy ezzel pozitív érzéseket kiváltani az olvasóidban, akkor már félig megnyerted a csatát. Itt sok író azt hiszi, hogy az olvasók igényeinek kiszolgálása elmegy valami igénytelen lónyál előállításának irányába, de ez is csak egy kezdőírós közkeletű tévedés. Az is tévedés, hogy pár jó vélemény elég a brandépítéshez és kielégítő, mert nem az. Az olvasók katarzist várnak, nem színes pózolást és üres cselekményeket, amihez ők bármit hozzágondolhatnak, itt azonban már elevezünk az íróság szakmai kérdéseinek a vizeire. Itt vannak azok a pontok, ahol tanulni lehet az írásszakmát.
A pozícionálás tehát pont azt jelenti, hogy felméred a helyzetedet, a lehetőségeket és az igényeket, ezt követően pedig már látod is magad előtt a folyamatot, hogyan lehet ezt megvalósítani. Ha egy ember meghallja a neved, vagy a könyved címét, akkor mi az első gondolata, érzése, ami beugrik neki? Ha a semmi, akkor még nincs késő, hogy felépíts egy jó írói brandet, összerakj egy írói karriert.
Arra kell törekedned, hogy tudatosan kialakítsd a megvalósítási folyamatokat és ebben önazonos maradj. Ha így teszel, nem fogsz eltévedni. Ehhez kell a belső nézőpont, az önreflexió, önmagad körüljárása és egy kicsit a belső potenciáljaid felismerése, de racionális keretekben. Ezzel lényegében kitalálod magadat íróként és kijelölsz magadnak egy ösvényt a hegy teteje felé, hogy örömmel felépítsd magad profi íróvá. A lehetőség senkitől sincs megtagadva, ezt bárki megteheti.
Önmegvalósítás, de okosan:
A pozícionálás sok kezdő író számára jelentéktelen lépésnek számít, ugyanúgy, mint az olvasói célcsoport meghatározása és a maguk levesét főzik.
Önmegvalósítást kiáltanak, de nem jut eszükbe, hogy egy zárt gondolkodásmódban könyvszakmai és tartományi (irodalmi és tudományos) kapcsolódások és nyitottság, szakmai alázat nélkül ez nem lesz több egy arrogáns kirohanásnál, ami valójában nem érdekli az embereket.
Egyszerűen azért, mert nem ad nekik semmit, ami épít rajtuk és ha nem is nyilvánvaló, valójában ezt keresik. Az olvasói élmény sokadrangú és felejthető, nagyon sok esetben egyenesen kínos. Ezek azok a történetek, amiket a kiadók nem vesznek meg.
Sokan úgy gondolkodnak, hogy „nekem mindenki a célcsoportom, akinek kell a történetem, az úgy is megveszi”. Ez sem így működik. Komolyabb helyeken az írót előzetesen eladják azzal, hogy érdekes látásmódja, gondolkodásmódja van, ezért már a megjelenés előtt is épül a brandje. Ebbe az irányba elindulhatsz már azelőtt, hogy készen lenne a regényed. De ha te vagy az ezeregyedik önjelölt író, aki az egóját fényezi egy facebookos írói oldalon és nincsenek mögötte érdekes tartalmak, komolyabb gondolatok, egyre minőségibb munka, akkor az nem brandépítés, csak pózolás, a követők iránti mohó sóvárgása az írónak. Ez a beszűkült gondolkodásmód ma már semennyire nem működik.
Ennek az az oka, hogy most már mindenből túlkínálat van. De tényleg, mindenből! Ruhából, autóból, élelmiszerből, tudásból, szolgáltatásokból, mindenből. A könyvszakmán belül az írókból is, kezdő írókból meg végképp. Ha az író olvasó után sóvárog, az nem jó út. Ha az író szenved az önmaga felé állított belső elvárásaitól, ott valami nagyon félrement. Ennek a folyamatnak a fordítottjában kellene gondolkodni.
Olyasmit adj, amit az olvasóid szomjaznak, amiért követhetnek és amit becsülhetnek benned, ráadásul örömöd van benne és nem csak a kínlódás. Úgy dolgozz magadon és a szövegeden, hogy megtaláld az örömöket, a kis sikerek örömét, hogy idővel kiérdemeld a nagyobbakat.
A valódi fejlődés, ami egészséges, örömirányban van, igaziban, nem mondvacsináltban. Az öröm segít abban is, hogy kiheverd a nehezebb pillanatokat és tovább haladj az úton. A csalódásoktól nem ment meg, de a leckéket könnyebben megtanulhatod, amit ad a tapasztalat.
Az egyetlen út, ha máshogy, akarom mondani JOBBAN kommunikálsz, mint a versenytársaid, ha jobban csinálod az írást általában véve másoknál. A jobban alatt azt értem, hogy maga az üzeneted mélyebben és gyakrabban betalál, mint a versenytársaidé, néha az is elég, ha egyáltalán van valami üzeneted az olvasók számára, valami, ami több, mint a puffogtatott közhelyek. Ha pedig még egy stílusod is van hozzá, akkor máris jó úton haladsz.
Ha nincs mondanivaló, üzenet, minőség, akkor túl felejthető leszel és nem elég érdekes. Ma a csatát az nyeri, aki jobban képes megmaradni az olvasók fejében és ezt is csak kiérdemelni lehet, ha hangoskodsz és nyomulsz ezerrel, az sokkal inkább taszító, mint érdekes. Ez a téma pedig kivezet a kommunikáció és a brandépítés kérdéseihez, amire itt nem térek ki ennél bővebben, mert önmagában is nagy téma mindkettő, de egy kis példázattal elmélyíteném a lényeget.
Mi az a brandépítés, a márkanév?
Nézd: Melyik autómárka pozícionálja úgy magát, hogy ők biztonságos autókat csinálnak? A Volvo. Melyik cég mondja azt magáról, hogy ők élen járnak a számítástechnikában és a telekommunikációban? Az Apple. Melyik cég ugrik be, ha azt mondom, közösségi oldal? A Facebook. Ki a legismertebb horror író a világon? Hát Stephen King.
Ez a márkanév, ha valaki képes magasan kitűnni a versenytársakhoz képest- ez nagyon gyakran évtizedes munka. Akár a szolgáltatásukkal, könyveikkel azok milyenségéből, akár a kommunikációjukból kifolyólag. Persze ma Magyarországon senki nem gondolja, hogy Stephen King lesz belőle és ez nem is elvárás.
Csak az irányt mutatom ezzel. Hogy valahogy így kellene, mutasd magad és adj valamit a közönségnek, ami több, mint egymásra rakott szavak tömege. Gondolatok és tartalmak kellenek, a szavakkal játszadozó gyermeteg történetek nem elegendőek. Ha pozícionálod magad, lesz utad, amin járhatsz íróként
Ezért rendkívül fontos, hogy az írói utad és ezzel együtt a karriered megtervezése során kiemelt figyelmet szentelj a pozícionálásra, mert ezzel fogsz tudni igazán mélyen beágyazódni, utat találni, később bekerülni az emberek fejébe és ha egy témába vágó könyv megvásárlásán kezdenek el gondolkodni, akkor a Te neved fog elsőként az eszükbe jutni.
Vagy ha megjelenik egy új történeted, akkor már megvették, mielőtt bármit tudnának róla, mert a személyed garancia lesz a jó történetre. Mert a feléd kiépült bizalmukkal vásárolnak.
Ez a te márkaneved és ebben ad neked közeget és támogatást egy hagyományos kiadó. Ezért a felkészülés és minőség, vagyis maga a brand fontos, mert az olvasóknak marketinggel egy üres lufit csak egyszer tudsz eladni, másodszorra nem. A könyvpiaci pozícionálásod segít, hogy jobban betaláljon az üzeneted, hogy megkülönböztesd magad a piac többi szereplőjétől, és hogy kiemelkedj a tömegből, és rád találjon a te saját olvasóközönséged.
Valójában erre vágysz, csak eddig nem tudtad, hogyan érheted ezt el vagy hogy lehet erre is felkészülni, megfontoltan és józanul gondolkodni róla. Ennek alapján tudod magadból azt adni, amitől több lehetsz, és más, mint mások, ez alapján leszel érdekes az olvasóknak és ezáltal egy hagyományos kiadónak is. Arról azonban ne feledkezz el, hogy ezt egy konkrét kéziratban kell majd megvalósítanod, erre pedig érdemes szakmailag is felkészülni és a műveddel elérni azokat a mérföldköveket, amik vezetnek az úton.
Kapcsolódások és egyediség:
A pozícionálásnál érdemes végiggondolni a célcsoportról tapasztaltakat és a versenytársak helyzetét. Térképezd fel a piaci viszonyokat! Tárd fel előbb a célcsoportodnál, majd magadban, hogy kapcsolódni tudj vele: Mennyire lehet vonzó számukra, amiről írsz? Mitől lehetne még vonzóbb?
Mi az, amit szeretnek? Vajon miért lehet az sikeresebb a többi történetnél? Milyen érzéseket és milyen katarzist adnak a célcsoportodban lévő olvasóknak ezek a történetek? Beszélgettél már a célcsoportoddal? Nem a te írói oldaladon, hanem írók műve alatt a molyon például.
Figyeld őket! Nagy valószínűséggel kirajzolódhat, hogy mik a téma gyengeségei, milyen potenciálokat rejt. Még jobb, ha te magad is körülnéztél az íróknál, olvastad őket és látod, hogy mi az a plusz hozzáadott érték, amit te másképpen, jobban tudsz majd csinálni náluk.
Ez túlmutat azon, hogy csak kedvtelésből önmegvalósíts. Azon is, hogy alábecsüld a feladatot. Ezután már a belső önazonosságod vinni fog bele valamit, amitől pont olyan lesz a szöveg és a felépített karriered, amilyennek mindig is akartad és ellopni sem tudja tőled senki, mert utánozhatatlanul csak rád jellemzővé válik a megvalósítás.
Ne szégyelld beletenni magadat, a mások által megbecsülhető részeidet egy jó értelemben és nem pusztán az egód vezényszavára. Ez egy folyamat, amin, ha végigmész, és tanulsz, építkezel, minden nap lépsz egy picit érte előre, akkor kiépül. Ha holnapra akarod megvalósítani, felkészületlenül, az nem fog menni és csalódást generálsz, kapkodsz és megrekedsz.
Az írói utat ugyanis csak türelemmel lehet bejárni és érdemes örömmel foglalkozni vele a saját affinitásaid mentén. A tudatos egyediséged kialakításának feltétele a bátorság és az önfelvállalás. Feladat: Gondolkodtál már azon, hogy miről akarsz eszébe jutni az embereknek?
Maga az egyedi külső önmagában nem elég. Csak azért, mert a külsőddel kiemelkedsz a tömegből még nem leszel izgalmas és ez a könyved borítójára is igaz. Mindenképpen vigyél még bele egy másik módot is, hiszen ez bár figyelemfelkeltő, jól megjegyezhető, a célcsoport számára nem biztos, hogy elég, valójában mondjuk ki: az olvasók sokkal többet akarnak a látszatnál.
A pozícionálásod olyan legyen, amire van igénye a fizetőképes olvasóidnak és az ő vágyaikon/az adott terület, téma hiányosságain vagy potenciáljain alapszik! Ennek nincs köze a megfelelési kényszerhez, annál több ahhoz a bölcs belátáshoz, egy író bárhogy vergődik ezen a kérdésen, valójában nem magának ír csupán, ha mégis, akkor az egyetlen ölvasója lesz önmagának. Az is fél siker. De ahhoz meg nem kell könyvkiadás.
Mindemellett pedig legyél önazonos, egyedien megvalósított, olyan, amihez szívesen adod a neved és amit szívvel-lélekkel tudsz csinálni, mert az irány nem skatulya, hanem útvonal. Ilyenkor úgy írsz, úgy valósítasz meg egy történetet, ahogyan azt senki más nem tudta volna megvalósítani rajtad kívül.
Ha ezt meg tudod határozni, kiírni magadból, akkor már csak arra a bátorságra lesz szükséged, amivel ezt őszintén kommunikálod kifelé nemcsak nyilatkozatokban, hanem valójában az alkotásaid felvállalásában és tudod képviselni egy kiadó nevével fémjelezve is. Így leszel hiteles író, érdekes személyiség és izgalmas potenciálokkal teli szerző egy kiadó szemével nézve. Mert egy könyvkiadó az olvasóinak a szemével néz egy feltörekvő íróra.